Posiadanie zarejestrowanego znaku towarowego to nie tylko dobry sposób ochrony swojej marki, ale też swoisty prestiż dla Twojej firmy. Zarejestrowane oznaczenia jako znaki towarowe to sygnał dla konkurencji, że Twoja firma jest stabilna, oraz że zależy ci na ochronie marki którą wypracowałeś. Jednakże czy zastanawiałeś się kiedyś czy Twój znak towarowy może zostać unieważniony? Czy to w ogóle możliwe, że Twój znak po przejściu całego procesu rejestracji może zostać unieważniony? Tak jest to możliwe i o tym opowiem Ci właśnie w tym artykule.
Unieważnienie znaku towarowego, a wygaśnięcie prawa ochronnego na znak towarowy
W kontekście unieważnienia znaku towarowego, w pierwszej kolejności warto odróżnić pojęcie unieważnienie znaku towarowego od wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy. Unieważnia znaku towarowego mówiąc najprościej to sytuacja, w której w stosunku do danego znaku towarowego – według osoby składającej wniosek – zachodzą przesłanki skutkujące nieważnością udzielenia prawa ochronnego na znak towarowy i w swoim wniosku, taka osoba wykazuje podstawy unieważnienia. Jeżeli jej się uda dochodzi do fikcji prawnej, jakby na znak towarowy nigdy nie udzielono prawa ochronnego. Tym sposobem niejednokrotnie można konkurencję pozbawić prawa ochronnego na znak towarowy.
Wygaśnięcie prawa ochronnego na znak towarowy to z kolei sytuacja, gdzie nie ma podstaw co do unieważnienia znaku towarowego, ale w skutek pewnych zdarzeń przewidzianych w ustawie Prawo własności przemysłowej dochodzi do wygaśnięcia prawa ochronnego na dany znak i w konsekwencji utraty ochrony prawnej. Może się to zdarzyć z urzędu lub na wniosek osoby trzeciej. Tutaj musisz wiedzieć, że nawet jeżeli masz znak towarowy, to prawo ochronne co do niego nie jest wieczne. Zasadą jest, że prawo ochronne na znak wygasa po upływie 10 lat od daty zgłoszenia znaku towarowego w Urzędzie Patentowym. Jeżeli nie przedłużysz prawa ochronnego na znak towarowy, to ono wygaśnie, a konkurencja będzie mogła zarejestrować nawet identyczny znak jak Twój. Szczegółowe przesłanki wygaśnięcia prawa ochronnego na znak towarowy są określone w Prawie własności przemysłowej.
Podstawy unieważnienia znaku towarowego
Wiesz już jaka jest różnica między wygaśnięciem prawa ochronnego na znak towarowy, a jego unieważnieniem. Dlatego teraz opowiem Ci o podstawach wnioskowania o unieważnienie znaku towarowego.
- Unieważnienie znaku towarowego w oparciu o bezwzględne przeszkody rejestracji
W kontekście unieważnienia znaku towarowego ważną rolę odgrywają tzw. bezwzględne przeszkody rejestracji. Są to takie przeszkody, których wystąpienie powoduje, iż nie udziela się prawa ochronnego na dane oznaczenie. Urząd obowiązkowo na początku procesu rejestracji sprawdza czy takowe nie występują i dopiero po pozytywnej weryfikacji proces rejestracji znaku towarowego wchodzi na dalsze etapy. Pewnie zastanawiasz się teraz jak to jest możliwe, że skoro urząd dokonuje weryfikacji w zakresie bezwzględnych przeszkód rejestracji i dany znak towarowy przejdzie ją pozytywnie, to koś kiedyś może wnioskować o jego unieważnienie, powołując się na jedną z tych przeszkód? Otóż jak wiadomo jesteśmy tylko ludźmi, a rzeczonej weryfikacji dokonują eksperci ze strony Urzędu Patentowego. Nie zawsze bezwzględne przeszkody są tak oczywiste, że praktycznie każdy ekspert nie będzie miał wątpliwości, że zachodzą. Częstokroć jest to kwestia ocena. W efekcie czego może dojść do sytuacji, w której ekspert nie stwierdzi finalnie bezwzględnej przeszkody rejestracji znaku, jednakże ta będzie podstawą wniosku o unieważnienie tegoż znaku. Czasami dochodzi również do tzw. degradacji znaku towarowego, czyli sytuacji w której znak towarowy utracił zdolność odróżniającą, mimo, że pierwotnie ją posiadał. Tak dzieje się w przypadku np. zwrotów, które weszły do powszechnego użycia i tym samym utraciły zdolność wskazywania pochodzenia gospodarczego towarów.
Dokładny katalog bezwzględnych przeszkód rejestracji określa ustawa Prawo własności przemysłowej. Wystarczy, że podniesienie chociażby jednej we wniosku o unieważnienie znaku towarowego okaże się zasadne, to wówczas prawo ochronne straci swą ważność w stosunku do znaku objętego wnioskiem.
Co prawda katalog bezwzględnych przeszkód rejestracji znaku jest szczegółowo opisany w przepisach prawa, natomiast warto wyróżnić te przeszkody, które występują najczęściej. Będą to na pewno oznaczenia pozbawione zdolności odróżniającej jak np. powszechnie znane, generalne nazwy, określenia lub proste kształty; bez żadnego pierwiastka fantazyjności. W efekcie czego nie nadające się do odróżniania towarów ł lub usług, które sygnują. Inną często podnoszoną przeszkodą bezwzględną jest tzw. opisowość znaku. To sytuacja, w której znak towarowy w sposób bezpośredni nawiązuje do towarów lub usług, które sygnuje. Szczególnie znaki towarowe słowne są narażone na tego rodzaju przeszkodę.
Niezwykle istotną i często wykorzystywaną w sprawach o unieważnienie znaku towarowego jest przesłanka zgłoszenia złej wiary. Jeżeli znak towarowy został zgłoszony w złej wierze, to również i ten fakt stanowi bezwzględną przeszkodę rejestracji. O ile kwestia posiadania zdolności odróżniającej czy ewentualnej opisowości jest ocenna i eksperci różnie do tego podchodzą, tak trudno na etapie weryfikacji znaku ocenić czy został on zgłoszony w złej wierze, gdyż ekspert po prostu nie ma o tym informacji. Inaczej może być w przypadku np. konkurencyjnej firmy, która może dysponować dowodami na zgłoszenie znaku towarowego w złej wierze i fakt ten podnieść w sprawie o unieważnienie prawa ochronnego.
Te powyższe przeszkody, to te które występują stosunkowo często ale bynajmniej na nich lista się nie kończy, zaś wszystkie są zawarte w przepisach ustawy Prawo własności przemysłowej. Musisz pamiętać, że Każda z bezwzględnych przeszkód może stanowić samodzielnie podstawę unieważnienia prawa ochronnego.
- Unieważnienie znaku towarowego w oparciu o względne przeszkody rejestracji
Poza bezwzględnymi przeszkodami rejestracji znaku, podstawą wniosku o unieważnienie danego znaku towarowego mogą również stanowić tzw. względne przeszkody rejestracji. Ogólnie rzecz biorąc względne przeszkody rejestracji znaku stanowią podstawę wniesienia sprzeciwu wobec zgłoszonego znaku towarowego w trakcie procesu jego rejestracji. Każdy proces rejestracji znaku towarowego ma tzw. 3-miesieczny okres sprzeciwowy. Jest to czas, w którym zainteresowany może wnieść sprzeciw w stosunku do danego znaku towarowego. Jednakże niejednokrotnie zainteresowani dowiadują się, o tym dopiero po fakcie tj. jak już znak jest zarejestrowany. Dlatego te najważniejsze względne przeszkody rejestracji, których katalog również jest szczegółowo określony, mogą być nie tylko podstawą sprzeciwu ale również i wniosku o unieważnienie znaku towarowego.
W tym kontekście należy zaznaczyć, że jeżeli znak towarowy:
1) którego używanie narusza prawa osobiste lub majątkowe osób trzecich; lub
2) identyczny ze znakiem towarowym, na który udzielono prawa ochronnego z wcześniejszym pierwszeństwem na rzecz innej osoby dla identycznych towarów; lub
3) identyczny lub podobny do znaku towarowego, na który udzielono prawa ochronnego z wcześniejszym pierwszeństwem na rzecz innej osoby dla towarów identycznych lub podobnych, jeżeli zachodzi ryzyko wprowadzenia odbiorców w błąd, które obejmuje, w szczególności ryzyko skojarzenia znaku zgłoszonego ze znakiem wcześniejszym;
to w stosunku do takiego znaku może zostać złożony wniosek o jego unieważnienie, nawet jeżeli żadna z bezwzględnych przeszkód rejestracji nie występuję. W pierwszej sytuacji z reguły chodzi o kwestie majątkowych praw autorskich do danego oznaczenia, które zostało zarejestrowane jako znak towarowy. Często znaki graficzne lub słowno-graficznę są tworzone nie przez właściciela, lecz grafików komputerowych. Równie często zdarza się, że w takich transakcjach strony nie podpisują umowy przeniesienia autorskich praw majątkowych, nawet jeżeli się rozliczą ze sobą za wykonanie grafiki. Wówczas mamy sytuację, że formalnie prawa autorskie majątkowe przysługują twórcy znaku, którym nie jest osoba zgłaszająca. Taki twórca (grafik) może wystąpić z wnioskiem o unieważnienie znaku towarowego. Kolejne dwie przesłanki dotyczą sytuacji, w której istnieje wcześniejszy znak towarowy będący identyczny lub podobny w stosunku do znaku późniejszego. Wówczas właściciel tego pierwszego jest uprawniony do wnioskowania o unieważnienie znaku późniejszego, jeżeli ten późniejszy narusza prawa do jego znaku, który był zgłoszony lub zarejestrowany wcześniej.
Tutaj warto zaznaczyć, że osoba uprawniona do złożenia wniosku o unieważnienie znaku towarowego w oparciu o ww. względne przeszkody, to osoba której prawo na znak towarowy zostało naruszone w oparciu o jedną z ww. sytuacji lub osoba uprawniona do wykonywania praw wynikających z tego prawa. Taka osoba powinna w ciągu pięciu lat od daty rejestracji znaku towarowego, którego wniosek o unieważnienie dotyczy, wystąpić o unieważnienie prawa ochronnego. Zasada tutaj jest prosta – jeżeli wiedziałeś o późniejszym znaku towarowym, który narusza prawa do Twojego wcześniejszego znaku towarowego i przez pięć lat nic nie zrobiłeś, to niestety Twój wniosek o unieważnienie zostanie oddalony, chyba że wykażesz że ten późniejszy znak został zgłoszony w złej wierze, co nie zawsze jest takie łatwe.

Porozmawiaj z ekspertem
Chcesz zarejestrować znak towarowy, ale nie wiesz na jakim terytorium, jaki rodzaj i w jakich klasach? W trakcie bezpłatnej rozmowy doradzę Ci najleszą strategię ochrony Twojej marki.
Brak podstaw unieważnienia znaku towarowego
Warto wiedzieć, że przepisy prawa poza podstawami ubiegania się o unieważnienie danego znaku towarowego, określają także szereg sytuacji, których wystąpienie choćby jednej spowoduje, iż utracisz podstawę do ubiegania się o unieważnienie znaku.
Jedną z takich sytuacji jest wspomniana wcześniej wiedza o istnieniu znaku późniejszego, który narusza prawo do Twojego znaku przez 5 lat licząc od zarejestrowania tego późniejszego. Jeżeli wiedziałeś o takim znaku i nie zrobiłeś przez ten czas nic, to po tym okresie Twój wniosek o unieważnienie znaku późniejszego może zostać oddalony.
Inna sytuacja to taka, gdzie co prawda zdaniem wnioskodawcy występują przeszkody bezwzględne w stosunku do znaku objętego wnioskiem ale pomiędzy jego rejestracją a datą wniosku znak ten uzyskał wtórną zdolność odróżniającą.
Co ważne, jeżeli wcześniej wnosiłeś sprzeciw i został on finalnie oddalony to wniosek o unieważnienie znaku towarowego nie może opierać się na tej samej podstawie prawnej, gdyż jest to przesłanka do jego oddalenia.
W ramach programu dotacji SME Fund 2025 możesz otrzymać dofinansowanie w postaci bonu o wartości 700 EUR na pokrycie 75% opłat urzędowych za rejestrację znaku towarowego. Skontaktuj się z nami, a wszystkie formalności załatwimy za Ciebie. Decyduje kolejnośc zgłoszeń!
Używanie znaku towarowego w kontekście unieważnienia innego oznaczenia
Na sam koniec powinieneś wiedzieć, że właściciel znaku towarowego w stosunku do którego wpłynął wniosek o unieważnienie znaku towarowego w oparciu o ww. względne podstawy odmowy, może podnieść zarzut, iż właściciel znaku wcześniejszego nie używa go w stosunku do całości lub części towarów lub usług, dla których został zastrzeżony w okresie 5 lat poprzedzających datę złożenia wniosku o unieważnienie znaku. Wówczas właściciel znaku wcześniejszego musi wykazać, że go używa w obrocie handlowym. W przeciwnym razie jego wniosek również zostanie oddalony.
Chcesz zastrzec nazwę lub logo?
Doradzimy Ci w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć Twoją markę i wszystkie formalności załatwimy za Ciebie!
Podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać w celu i zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do udzielenia odpowiedzi. Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Prawna Kantorowski, Głąb i Wspólnicy Sp.j. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Podsumowanie
Jak widzisz – tak jak można zarejestrować znak towarowy, tak również istnieje możliwość jego unieważnienia. Niemniej jest to proces złożony i dla swoje skuteczności wymagający specjalistycznej wiedzy prawniczej. Dlatego jeżeli chciałbyś unieważnić znak towarowy konkurencji lub na odwrót – konkurencja chce unieważnić znak Tobie, to warto kwestię tą omówić z ekspertem, żeby dobrać odpowiednie narzędzia prawe dla ochrony praw do Twojej marki.

Chcesz zarejestrować swój znak towarowy?
Nie daj wyprzedzić się konkurencji. Skorzystaj z naszego narzędzia bo bezpłatnej wstępnej weryfikacji znaku towarowego. Natychmiast otrzymasz kalkulację kosztów naszej usługi. Całą resztę załatwimy za Ciebie!