Rejestracja znaku towarowego nie chroni nazwy Twojej firmy! A przynajmniej nie zawsze tak jest. Muszę przyznać, że gdy mówię to swoim klientom to bardzo często są oni w ciężkim szoku. Szczególnie jeżeli już mają za sobą rejestrację znaku towarowego. Czesto pytają wówczas, jak to jest, że Urząd Patentowy zarejestrował ich znak towarowy (najczęściej logotyp), a mimo to inna firma może bez problemu wykorzystać podobną nazwę. Pada też pytanie – po co w takim razie rejestrować znak towarowy?
Otóż jestem zdania, że rejestracja znaku towarowego to najlepszy sposób na ochronę marki, w tym również nazwy firmy. Kluczowe jednak jest właściwe przeprowadzenie procesu rejestracji, a także często świadomość, co tak naprawdę chronimy rejestrując dany znak towarowy. Wielokrotnie bowiem obranie właściej strategii rejestracji decyduje o tym, czy przedsiębiorca chroni te składniki swojej marki, które rzeczywiście są dla niego istotne.
W tym artykule skupię się zatem na temacie, który często wywołuje
zamieszanie w świecie biznesu i prawa – odróżnieniu rejestracji znaku
towarowego od ochrony nazwy firmy. To kluczowa kwestia dla każdego
przedsiębiorcy, którą należy dobrze zrozumieć, aby efektywnie zarządzać swoją
marką i unikać potencjalnych problemów prawnych.
Znak towarowy a nazwa firmy: kluczowe różnice
Na wstępie warto jasno rozgraniczyć te dwa pojęcia. Znak towarowy i nazwa firmy, choć mogą wydawać się podobne, odnoszą się do różnych aspektów ochrony marki. Rejestrując firmę w Krajowym Rejestrze Sądowym (KRS) lub w Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej (CEIDG), zyskujemy prawną legitymację do prowadzenia działalności pod daną nazwą. Jednak nie oznacza to automatycznie, że nazwa ta jest chroniona jako znak towarowy.
Na rynku funkcjonuje ogromna liczba przedsiębiorstw, która jest producentem wielu popularnych marek. Każda z tych marek jest chroniona jako odrębne znaki towarowe i zasadniczo różni się od nazwy firmy ich producenta. Przykładowo firma Procter & Gamble dostarcza na rynek takie popularne marki i produkty jak: Ariel, Lenor, czy Pampers. Jednocześnie jednak sama nazwa firmy i jej logotypy również chroniona jest jako odrębne znaki towarowe.
Przykład firmy Procter & Gamble, posiadającej wiele znanych marek, pokazuje, że każda marka wymaga oddzielnej ochrony jako znak towarowy, niezależnie od nazwy firmy-matki. Przykład ten doskonale również obrazuje to, że nie zawsze nazwa marki to to samo co nazwa firmy.
Pamiętaj! Każdy znak towarowy rejestrowany jest dla konkretnych towarów i usług. Dlatego nawet jeżeli rejestrujesz nazwę swojej firmy to musisz wskazać konkretne towary i usługi, które tą nazwą sygnujesz. Nie ma możliwości rejestracji znaku towarowego „w ogólności”. Każdy znak towarowy rejestruje się dla konkretnych towarów i usług.
Żeby była jasność – nie jest też tak, że rejestracja firmy i jej używanie na rynku nie chroni w żaden sposób przed nieuczciwymi działaniami konkurentów. Co do zasady – nikt nie może bezkarnie wykorzystywać nazwy podobnej do naszej, nawet jeżeli nie mamy zarejestrowanego znaku towarowego. Ochrony nazwy firmy możemy bowiem poszukiwać w przepisach tzw. prawa firmowego w Kodekscie cywilnym, jak również na podstawie przepisów ustawy o zwalczaniu nieuczciwej konkurencji. Te regulacje prawne zapewniają ochronę niezarejestrowanych znaków towarowych.
W przypadku jednak jakiegokolwiek sporu udowodnienie swoich racji może być niezwykle trudne. W takim przypadku będziesz musiał udowodnić od kiedy używasz znaku towarowego i jakie towary lub usługi nim sygnujesz. A co jeżeli Twój konkurent przedstawi „mocniejsze” dowody, a przede wszystkim dowody z wcześniejszą datą? Tego nigdy nie możesz wykluczyć. Ważne jest też to, że ochrona niezarejestrowanego znaku towarowego ogranicza się zasadniczo do terytorium na którym faktycznie działasz.
W przypadku gdy masz zarejestrowany znak towarowy sprawa jest dużo prostsza. W razie jakiegokolwiek sporu wystarczy wydane przez urząd świadectwo ochronne, które potwierdzi Twoje prawa do marki na terytorium całej Polski. Świadectwo ochronne na znak towarowy możesz jednak otrzymać wyłącznie po przeprowadzeniu procedury rejestracji znaku towarowego.
Zobacz: Jak urząd potwierdzi rejestrację mojego znaku towarowego?
W ramach programu dotacji SME Fund 2024 możesz otrzymać dofinansowanie w postaci bonu o wartości 1.000 EUR na pokrycie 75% opłat urzędowych za rejestrację znaku towarowego. Skontaktuj się z nami, a wszystkie formalności załatwimy za Ciebie. Decyduje kolejnośc zgłoszeń!
Ochrona nazwy: dlaczego znak słowny jest kluczowy?
Jeśli zależy Ci na ochronie samej nazwy Twojej firmy, rozważ przede wszystkim rejestrację znaku słownego. To mocna forma ochrony, ale również trudniejsza do uzyskania. Żeby zarejestrować znak towarowy słowny, nazwa Twojej firmy musi być wystarczająco unikalna, aby Urząd Patentowy mógł przyznać Ci wyłączność na jej używanie na danym rynku. Taki proces wymaga precyzyjnego przygotowania i często wsparcia prawnego. Wymaga od Ciebie, jako przedsiębiorcy, zrozumienia, że nazwa musi być unikalna i charakterystyczna, aby Urząd Patentowy mógł przyznać wyłączność na jej używanie. Zatem, jeśli zależy Ci na ochronie nazwy, musisz dokładnie przemyśleć jej wybór, kierując się kryteriami oryginalności i odróżnialności.
W przeciwnym wypadku bowiem, jeżeli Urząd Patentowy uzna, że Twój znak jest pozbawiony zdolności odróżniającej odmówi Ci rejestracji. Może tak być przykładowo – co jest chyba najczęstszą przyczyną odmowy – gdy Twój znak towarowy będzie opisowy, czyli bezpośrednio będzie odnosił się do produktów lub usług, które sygnuje.
Zobacz: Czym są bezwzględne przeszkody rejestracji?
Przykładowo nie uda Ci się zarejestrować znaków towarowych typu „Materace24” dla salonu z materacami, „CoffeeShop” dla sklepu kawowego, czy „e-farby” dla internetowego sklepu z farbami. Dlaczego tak jest? Bo każdy konsument, który zobaczy taką nazwę od razu wie jaka jest oferta danego przedsiębiostwa i nazwa ta w żaden sposób nie wskazuje na konkretne przedsiębiorstwo, ale właśnie na jego ofertę, a także na produkty, które oferuje i usługi, które świadczy. Taka nazwa nie spełnia więc podstawowej funkcji znaku towarowego, czyli wskazywanie pochodzenia gospodarczego towarów i usług. Zgodnie z przepisami, nazwy takie nie powinny być monopolizowane i każdy przedsiębiorca, który prowadzi przykładowo sklep z kawą powinien móc posługiwać się nazwą „CoffeeShop”.
Porozmawiaj z ekspertem
Chcesz zarejestrować znak towarowy, ale nie wiesz na jakim terytorium, jaki rodzaj i w jakich klasach? W trakcie bezpłatnej rozmowy doradzę Ci najleszą strategię ochrony Twojej marki.
Logotyp a nazwa firmy: kiedy chroni, a kiedy nie?
To, że zarejestrujesz logo jako znak towarowy, nie zawsze oznacza ochronę nazwy w nim zawartej. Przykładem może być już wcześniej wspomniana nazwa „Materace24” dla sklepu z materacami – jest ona opisowa i pozbawiona zdolności odróżniającej, w związku z czym sama rejestracja logotypu nie zapewni ochrony nazwy. Taka rejestracja zapewni właścicielowi ochronę jedynie szaty graficznej logotypu.
Jednak, gdy nazwa firmy sama w sobie jest unikalna i posiada zdolność odróżniającą (jak w przypadku np. nazwy Orlen), wówczas ochrona jest możliwa również w ramach zarejestrowanego logotypu.
Aby nazwa zawarta w logotypie była chroniona, musi sama w sobie musi być unikalna i posiadać tzw. zdolność odróżniającą. Dobra praktyka to tworzenie nazw, które same w sobie mogą być zarejestrowane jako znaki słowne. To najlepszy test na to, czy logotyp zarejestrowany jako znak towarowy chroni również nazwę zawartą w tym logotypie. Takie podejście jest kluczowe, gdy chcemy, aby nasz logotyp chronił zarówno graficzny aspekt marki, jak i jej nazwę. Dobrym przykładem jest tu wspomniany już Orlen, gdzie nazwa firmy jest na tyle unikalna, że sama w sobie kwalifikuje się do ochrony jako znak towarowy.
Jeżeli natomiast nasz logotyp zawiera nawę, której nie udałoby się co do zasady zarejestrować jako znak towarowy to wówczas można przyjąć, że taki znak towarowy chroni jedynie logotyp jako całość, czyli nazwa + grafika, a nie zapewnia jednocześnie ochrony samej nazwy.
Przeczytaj więcej w artykule: Nazwa czy logo, a może oba? Który znak zarejestrować, żeby móc skutecznie chronić markę?
Chcesz zastrzec nazwę lub logo?
Doradzimy Ci w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć Twoją markę i wszystkie formalności załatwimy za Ciebie!
Podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać w celu i zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do udzielenia odpowiedzi. Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Prawna Kantorowski, Głąb i Wspólnicy Sp.j. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Podsumowanie: jak skutecznie chronić Twoją markę na rynku
Pamiętaj, że rejestracja znaku towarowego to istotny element strategii ochrony marki na rynku. Decydując się na ten krok, warto rozważyć wszystkie aspekty prawne, by efektywnie chronić zarówno nazwę firmy, jak i jej logo. W tym artykule starałem się przedstawić kilka praktycznych wskazówek, które mogą pomóc obrać Ci właściwą strategię ochrony Twojej marki, ale wielokrotnie ta kwestia może wymagać konsultacji z profesjonalistą w zakresie ochrony marki.
Podsumowując – rejestracja znaku towarowego to nie jedyny sposób na ochronę marki, ale z pewnością jest to sposób najlepszy! Proces ten wymaga nie tylko zrozumienia różnicy między nazwą firmy a znakiem towarowym, ale także strategii i planowania. Decydując się na ochronę marki, musisz wziąć pod uwagę wiele czynników, od opisowości nazwy, przez jej generalną zdolność odróżniającą, aż po strategię marketingową i komunikację z klientami. Skorzystanie z profesjonalnej pomocy prawnej może okazać się kluczowe, aby zapewnić, że Twoja marka będzie skutecznie chroniona i rozpoznawalna na rynku.
Chcesz zarejestrować swój znak towarowy?
Nie daj wyprzedzić się konkurencji. Skorzystaj z naszego narzędzia bo bezpłatnej wstępnej weryfikacji znaku towarowego. Natychmiast otrzymasz kalkulację kosztów naszej usługi. Całą resztę załatwimy za Ciebie!