Jeżeli zastanawiasz się nad tym czy możliwe jest zastrzeżenie nazwy lub loga firmy w taki sposób, że nikt inny nie będzie mógł jej wykorzystywać, to mam dla Ciebie dobrą wiadomość. Istnieje sposób na to żeby zapewnić sobie wyłączność na nazwę lub logo firmy. Tym sposobem jest rejestracja znaku towarowego.
Dzięki rejestracji znaku towarowego staniesz się realnym właścicielem nazwy lub loga swojej firmy, będziesz mógł skutecznie zabronić konkurencji ich wykorzystywania, a w przypadku naruszenia Twojego prawa w łatwy sposób wegzekwujesz odszkodowanie. Przyznasz, że to ciekawa perspektywa? Dowiedz się jak zarejestrować znak towarowy i zapewnij swojej firmie bezpieczeństwo na lata!
W ramach programu dotacji SME Fund 2024 możesz otrzymać dofinansowanie w postaci bonu o wartości 1.000 EUR na pokrycie 75% opłat urzędowych za rejestrację znaku towarowego. Skontaktuj się z nami, a wszystkie formalności załatwimy za Ciebie. Decyduje kolejnośc zgłoszeń!
Dlaczego rejestracja znaku towarowego to najlepszy sposób na ochronę marki?
Na początek chciałbym Ci wyjaśnić z czego w ogóle wynika konieczność rejestracji nazwy lub loga jako znak towarowy. Przecież wiele firm wykorzystuje jakąś nazwę przez lata, nie rejestruje jej i nie ma żadnych problemów. To prawda, bardzo często tak bywa, a wynika to m.in. z tego, że niezarejestrowane znaki towarowe również korzystają z ochrony. Jednak ochrona ta jest słaba, przeważnie ograniczona do lokalnego zakresu działania i bardzo trudna do wyegzekwowania, w przypadku nieuczciwych działań konkurentów.
W przypadku znaków towarowych doskonale więc sprawdza się zasada, ze lepiej zapobiegać niż leczyć, ponieważ bardzo często gdy powstanie jakiś spór odnośnie nazwy lub loga firmy to na rejestrację może być już za późno (np. dlatego, że to konkurent zarejestrował już znak towarowy na swoją rzecz).
Główną korzyścią wynikającą z rejestracji nazwy lub loga firmy jest to, że Urząd Patentowy potwierdzi, że jesteś właścicielem Twojego znaku towarowego. Urząd wyda Ci świadectwo ochronne, które potwierdzi Twoje prawa do marki. Dzięki temu zabezpieczysz swój biznes przed tym, że nieuczciwy konkurent wykorzysta renomę Twojego brandu lub nawet ukradnie Ci markę i zarejestruje Twój znak towarowy. Oczywiście najprawdopodbniej taki znak uda Ci się unieważnić, ale będziesz musiał zatrudnić do tego prawnika i stracić mnóstwo czasu. W tym czasie nieuczciwy konkurent skutecznie może zniszczyć Twoją renomę i markę, którą budowałeś latami.
Ogromną korzyścią wynikającą z rejestracji znaku towarowego jest również to, że w przypadku gdy ktoś inny będzie chciał zarejestrować znak towarowy podobny do Twojego będziesz mógł się temu sprzeciwić i skutecznie zablokować taką rejestrację. O tym jakie jeszcze są korzyści z rejestracji znaku towarowego możesz dowiedzieć się tutaj: Co daje rejestracja znaku towarowego?
Od czego zacząć zastrzeżenie nazwy i loga firmy?
Porozmawiaj z ekspertem
Chcesz zarejestrować znak towarowy, ale nie wiesz na jakim terytorium, jaki rodzaj i w jakich klasach? W trakcie bezpłatnej rozmowy doradzę Ci najleszą strategię ochrony Twojej marki.
Gdzie zarejestrować znak towarowy?
Pierwsze „ograniczenie” związane z rejestracją znaku towarowego dotyczy tego na jakim terytorium chcesz zarejestrować swój znak. Zdarza mi się usłyszeć od klientów, że chcą zarejestrować znak po prostu „na świecie”. Niestety, nie do końca jest to możliwe. Rejestrując znak towarowy musisz wybrać terytorium ochrony. W zależności od tego podanie o rejestrację znaku towarowego musisz skierować do innego urzędu.
- Urząd Patentowy Rzeczypospolitej Polskiej (UPRP) – jeżeli chcesz zastrzec znak towarowy w Polsce
- Urząd Unii Europejskiej ds. Własności Intelektualnej (EUIPO) – jeżeli interesuje Cię ochrona marki w całej Unii Europejskiej.
- Światowa Organizacja Własności Intelektualnej (WIPO) – jeżeli chciałbyś zastrzec znak towarowy w innych krajach niż państwa członkowskie UE to musisz skorzystać z tzw. procedury międzynarodowej. Wcześniej jednak rejestrując znak towarowy w UPRP lub EUIPO.
Wybór określonego urzędu rejestracji ma wpływ nie tylko na zakres terytorialny ochrony, ale również na koszty całej procedury. Jak zapewne się domyślasz rejestracja unijnego znaku towarowego jest zdecydowanie bardziej kosztowna niż rejestracja znaku tylko w Polsce. Otrzymujesz jednak za to ochronę we wszystkich krajach członkowskich Unii Europejskiej. Szczegółowe koszty rejestracji wraz z konkretnymi przykładami omawiam w dalszej części.
Często spotykam się z pytaniem, czy rejestrując znak towarowy w Unii Europejskiej konieczna jest osobna rejestracja w Polsce. Nie, nie jest to konieczne. Unijny znak towarowy automatycznie chroniony jest również w Polsce. Niemniej, można spotkać się z sytuacją, że znak jest rejestrowany jednocześnie w EUIPO i w konkretnych krajach członkowskich, ale wynika to raczej ze strategii rejestracji obranej przez właściciela znaku (np. w celu uniknięcia sprzeciwów).
Czy lepiej zastrzec nazwę czy logo firmy?
Wiem, ze ta odpowiedź średnio Cię zadowoli, ale… to zależy. Zależy przede wszystkim od tego jaki element stwojej marki przede wszystkim chcesz chronić. Czy zależy Ci na tym żeby chronić swoją nazwę, czy też zadbać o to, żeby nikt nie kopiował Twojego logotypu? Musisz wiedzieć, że istnieje wiele rodzajów znaków towarowych i każdy z nich pełni trochę inną funkcję.
Istnieje również szereg tzw. niekonwencjonalnych znaków towarowych. Jako ciekawostkę mogę podać, że jako znaki towarowe zarejestrowano np. bryłę Stadionu Narodowego, czy też charakterystyczny gest solenia popularnego w social medial tureckiego kucharza Nusret Gökçe, znanego jako Salt Bae. Znakiem towarowym jest też kolor „magenta”, którego właścicielem dla energii elektrycznej i usług z nią związanych jest firma Tauron.
Jak widzisz, znaki towarowe to też świetny sposób na kreatywne budowanie swojego brandu. Musisz jednak wiedzieć, że rejestracja znaku towarowgo np. w postaci koloru jest bardzo trudna i uzyskanie wyłączności na konkretny kolor w danej branży musi wiązać się z tym, że praktycznie każdy potencjalny klient powiąże ten kolor z konkretną firmą. Pierwotnie bowiem tego rodzaju znak towarowy pozbawiony jest zdolności odróżniającej i jego rejestracja możliwa jest dopiero wtedy gdy danemu właścicielowi marki uda się wykazać, że na skutek wykorzystywania jej w obrocie stała się ona na tyle rozpoznawalna, że każdy kojarzy ten znak właśnie z jego firmą.
Gdy widzisz wymieniony wyżej kolor „magenta” i pomyślisz o energii elektrycznej z pewnością skojarzysz go z firmą Tauron. Na tym właśnie polega nabycie przez znak wtórnej zdolności odróżniającej (więcej na ten temat w dalszej części). Firma Tauron w procesie rejestracji musiałą więc wykazać wysoki poziom rozpoznawalnści tej firmy w powiązaniu właśnie z kolorem „magenta”.
To wszystko potraktuj jednak proszę jako ciekawostkę i informację, że znaki towarowe mogą zabezpieczać naprawdę wiele elementów firmowego brandu. W praktyce bowiem najczęściej spotkać się można z trzema, podstawowymi rodzajami znaków towarowych. Znakiem słownym, słowno-graficznym i graficznym. Takie też rodzaje znaków najczęściej są wybierane przez przedsiębiorców i śmiało można powiedzieć, że w zdecydowanej większości przypadków taka rejstracja będzie w zupełności wystarczająca dla pełnej ochrony biznesu.
Jakie są rodzaje znaków towarowych?
Zapomnijmy więc na chwilę o niekonwencjonalnych znakach towarowych i skupmy się na tym co jest dla Ciebie naprawdę istotne, czyli jaki rodzaj znaku towarowego powinieneś zarejestrować, żeby jak najlepiej chronić swoją markę. Jak wcześniej wspomniałem podstawowe, najczęściej rejestrowane rodzaje znaków towarowych to:
- znak słowny – czyli po prostu nazwa firmy, bez żadnych elementów graficznych,
- znak słowno – graficzny – czyli logotyp zawierający nazwę firmy oraz element graficzny (często nazywany sygnetem)
- znak graficzny – czyli sam element graficzny bez żadnej warstwy słownej.
nike
znak słowny
znak słowno-graficzny
znak graficzny
Plusy i minusy rejestracji znaku towarowego słownego
- Silna ochrona nazwy firmy,
- Twój znak towarowy będzie odporny na rebranding. Nawet jeżeli zmienisz wygląd logotypu zachowasz ochronę,
- Skuteczne narzędzie do walki z konkurencją wykorzystującą Twoją nazwę w Google Ads, w social mediach lub w marketplace'ach,
- Ochrona domeny internetowej, bez względu na rozszerzenie.
- Trudniejsza rejestracja. Twoja nazwa musi mieć tzw. wysoki poziom zdolności odróżniającej, w tym przede wszystkim nie może być opisowa. Tylko w takim przypadku urząd przyzna Ci wyłączność,
- Konkurencja może podrobić Twoje logo używając innej nazwy,
- Chronisz wyłącznie nazwę. Wygląd Twojego logotypu w ogóle nie jest chroniony.
Plusy i minusy rejestracji znaku towarowego słowno-graficznego
- Łatwiejsza rejestracja. Nawet jeżeli Twoja nazwa nie byłaby odróżniająca, najpewniej uda Ci się zarejestrować znak słowno-graficzny, który będzie zawierał tę nazwę (pod warunkiem, że szata graficzna będzie wystarczająco odróżniająca),
- Chronisz wygląd Twojego logotypu. Ochronie podlega nazwa w połączeniu z grafiką,
- Konkurencja nie podrobi Twojej grafiki.
- Słabsza ochrona nazwy. Ochronie podlega logotyp jako całość, czyli nazwa w połączeniu z grafiką,
- Jeżeli Twoja marka przejdzie rebranding i zmienisz wygląd logotypu to stracisz ochronę,
- Konkurencja może użyć Twojej nazwy "ubierając ją" w inną grafikę,
- Słabsza ochrona domeny,
- Trudniejsza egzekucja praw w przypadku wykorzystywania Twojej nazwy w Google Ads, w social mediach lub w marketplace'ach.
Chcesz zastrzec nazwę lub logo?
Doradzimy Ci w jaki sposób najlepiej zabezpieczyć Twoją markę i wszystkie formalności załatwimy za Ciebie!
Podane przez Ciebie dane osobowe będziemy przetwarzać w celu i zakresie niezbędnym do udzielenia odpowiedzi na przesłane zapytanie. Podanie danych jest dobrowolne, ale niezbędne do udzielenia odpowiedzi. Administratorem Twoich danych osobowych jest Kancelaria Prawna Kantorowski, Głąb i Wspólnicy Sp.j. Przysługuje Ci prawo wniesienia sprzeciwu, prawo dostępu do danych, prawo żądania ich sprostowania, ich usunięcia lub ograniczenia ich przetwarzania. Szczegółowe informacje znajdziesz w naszej Polityce prywatności.
Czy każdą nazwę firmy lub logo można zarejestrować?
Jak zarejestrować znak towarowy opisowy?
Klasyfikacja Nicejska, czyli zestawienie produktów i usług
Kolejną kwestią, którą musisz się zająć rejestrując znak towarowy jest wybór produktów i usług, które sygnować ma Twoje oznaczenie. Ważna uwaga – nie istnieje możliwość zastrzeżenia nazwy lub loga „tak po prostu” i uzyskania absolutnego monopolu. Każdy znak towarowy rejestrowany jest dla konkretnych produktów i usług, które określają zakres ochrony i wyłączności konkretnego znaku towarowego.
Nie ma więc zasadniczo przeszkód do tego, żeby istniały dwa identyczne znaki towarowe zarejestrowane dla dwóch firm, które oferują towary lub usługi, które nie są podobne. Wynika to z tego, że zasadniczo działają one na zupełnie różnych rynkach i mają totalnie różne grupy klientów. Nie ma więc ryzyka, że klienci pomylą te firmy ze sobą.
W podaniu o rejestrację znaku towarowego wskazuje się więc konkretne produkty lub usługi. W tym celu powstała tzw. Klasyfikacja Nicejska, która w 45 klasach grupuje podobne – co do zasady – produkty i usługi. Pierwsze 34 klasy zawierają towary, a pozostałe 11 usługi. Rejestrując więc znak towarowy musisz wskazać nie tylko numer klasy, ale również konkretne produkty i usługi, które w tej klasie się zawierają. Liczba tych klas ma wpływ na wysokość opłat urzędowych (o czym więcej za chwilę). Bez wpływu na koszty rejestracji jest natomiast liczba towarów lub usług, które wymienisz w ramach danej klasy.
O tym jakie klasy Klasyfikacji Nicejskiej powinieneś wybrać możesz przeczytać więcej tutaj: Jakie klasy Klasyfikacji Nicejskiej powinienem wybrać?
Wybór właściwych klas i poszczególnych towarów lub usług ma ogromne znaczenia z perspektywy tego, czy rejestracja znaku towarowego zapewni realną ochronę Twojej marki. Błędy popełnione na etapie doboru klas i produktów/usług w ramach Klasyfikacji Nicejskiej mogą doprowadzić do tego, że ochrona Twojego znaku będzie jedynie iluzoryczna. Musisz też pamiętać o tym, że nie istnieje możliwość dodania klas lub towarów/usług już po rejestracji. Dodanie klasy wiąże się po prostu z rejestracją kolejnego znaku towarowego, tylko że w innej klasie.
Co jeżeli wcześniej zarejestrowano już znak towarowy podobny do mojego?
Podobieństwo do wcześniej zarejestrowanego znaku towarowego może być podstawą sprzeciwu w procedurze rejestracji. Właściciel wcześniej zarejestrowanego znaku towarowego może wnieść sprzeciw. Jeżeli będzie on zasadny to urząd odmówi rejestracji Twojego znaku towarowego.
Skąd właściciel wcześniej zarejestrowanego znaku towarowego może dowiedzieć się o Twoim zgłoszeniu? Po zbadaniu znaku towarowego przez urząd pod kątem bezwzględnych przeszkód rejestracji, zgłoszenie jest publikowane i rozpoczyna się wówczas okres sprzeciwowy trwający 3 miesiące. Wszystkie zgłoszone znaki towarowe można również wyszukać w ogólnodostępnych bazach znaków towarowych, więc infomracje te są łatwo dostępne. Co więcej, wielu właścicieli znaków towarowych na bieżąco monitoruje swoje znaki towarowe i analizuje pod tym kątem nowe podania o rejestrację. Oprócz tego, w przypadku zgłoszeń unijnych znaków towarowych, EUIPO przesyła do właścicieli wcześniej zarejestrowanych znaków towarowych komunikat o zgłoszeniu potencjalnie podobnego znaku.
Jak widzisz więc jest całkiem duża szansa, że właściciel wcześniej zarejestrowanego, podobnego znaku towarowego odnotuje Twoje podanie o rejestrację. Co prawda, decyzja o wniesieniu sprzeciwu zależy wyłącznie od właściciela znaku wcześniejszego i absolutnie nie jest to obowiązkowe. Jednakże w sytuacji, gdy Twoje zgłoszenie będzie zagrażać interesom właściciela wcześniejszego znaku to z pewnością podejmie on próbę zablokowania Twojej rejestracji.
Jeżeli natomiast sprzeciw okaże się zasadny to urząd odmówi rejestracji Twojego znaku towarowego, a dodatkowo nałoży na Ciebie obowiązek pokrycia kosztów postępowania sprzeciwowego. Rzecza jasna przepadną wówczas również opłaty urzędowe, które uiściłeś za zgłoszenie znaku.
Jak zweryfikować czy nazwa jest dostępna?
Zanim złożysz podanie o rejestrację znaku towarowego w Twoim interesie jest więc zweryfikowanie, czy wcześniej nie został zarejestrowany podobny znak towarowy. Weryfikację możesz zacząć od najprostszych narzędzi. Przede wszystkim możesz wykorzystać w tym celu wyszukiwarkę Google. Jeżeli chcesz zarejestrować znak w Polsce warto też wykorzystać ogólnodostępne bazy przedsiębiorców, czyli CEiDG oraz KRS. Jeżeli natomiast będziesz chciał przeprowadzić dokładniejszą weryfikację możesz skorzystać z baz znaków towarowych. W zależności od terytorium rejestracji możesz skorzystać z następujących wyszukiwarek:
Musisz jednak pamiętać o jednej zasadzie. Znak towarowy podobny to nie to samo co identyczny. O ile poszukiwanie znaków towarowych identycznych jest co do zasady proste, tak prawidłowe wyszukiwanie znaków towarowych podobnych wymaga już określonego poziomu wiedzy i doświadcznia w pracy ze znakami towarowymi. Podstawą natomiast sprzeciwu mogą być tylko podobne, a wcale nie identyczne.
Wyszukanie więc jedynie tego, że identyczna np. nazwa nie została wcześniej zarejestrowana wcale nie gwarantuje, że uda Ci się zarejestrować znak podobny. Przy wyszukiwaniu kolizyjnych znaków towarowy uwzględnić należy również zakres terytorialny rejestracji oraz – co bardzo istotne – dla jakich towarów lub usług zarejestrowany jest znak wcześniejszy. Często nie wystarcza tu też jedynie porównanie klas Klasyfikacji Nicejskiej, ponieważ zdarza się, że towary/usługi ujęte w różnych klasach też mogą być uznane za podobne.
Często zdarza się również, że rejestrując znak towarowy niejako sam doniesiesz na siebie konkurencji, która dotychczas nie odnotowała, że posługujesz się podobnym znakiem towarowym. Gdy tylko jednak odkryją, że złożyłeś podanie o udzielenie prawa ochronnego mogą zablokować Twoją rejestrację, jak również wystąpić z dalej idącymi roszczeniami dotyczącymi zaprzestania wykorzystywania nazwy. Rzetelna weryfikacja znaków podobnych ma więc sens również wtedy, gdy już od dłuższego czasu posługujesz się danym oznaczeniem.
W związku z tym rekomendowanym działaniem przed rozpoczęciem procedury rejestracji znaku towarowego jest przeprowadzenie badania zdolności rejestrowej. W ramach takiego badania wynik wstępnej weryfikacji poddany zostaje szczegółowej analizie przez specjalistę z dziedziny ochrony marki, który przenalizuje podobne znaki na wszystkich płaszczyznach podobieństwa, jak również podobieństwo produktów/usług kolizyjnych znaków.
Finalnie, takie badanie kończy się przygotowanie raportu z badania wraz z wnioskami i rekomendacjami. O tym na czym polega badanie zdolności rejestrowej, dlaczego jego przeprowadzenie jest tak ważne, a także jaki jest jego koszt, możesz przeczytać w naszym artykule:
Badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego
Dlaczego płatne badanie zdolności rejestrowej znaku towarowego jest lepsze od bezpłatnej wstępnej weryfikacji i na czym tak naprawdę polega różnica?
Ile kosztuje rejestracja znaku towarowego?
Koszt rejestracji znaku towarowego w Polsce
- Opłata za zgłoszenie znaku towarowego w jednej klasie – 400 zł
- Opłata za zgłoszenie znaku towarowego w każdej kolejnej klasie – 120 zł
- Opłata za 10-cio letni okres ochronny za każdą klasę – 400 zł
- Opłata za publikację informacji o udzielonym prawie ochronnym – 90 zł
Przykładowy koszt rejestracji znaku towarowego w Polsce
Klient – spółka będąca właścicielem marki Jungle Boogie – zdecydował się na rejestrację zarówno znaku towarowego słownego (nazwa), jak i znaku słowno – graficznego (logotyp). W związku z tym, w imieniu tego Klienta prowadziłem dwa postępowania rejestrowe (oba zakończyły się sukcesem). Jedno dotyczące znaku słownego i drugie znaku słowno-graficznego.
Klient zdecydował się na ochronę obu znaków w 3 klasach: 21,31 i 35. Opłaty urzędowe od jednego znaku wyniosły więc 1.930 zł (640 zł opłaty za zgłoszenie, 1.200 zł opłaty za 10 lat ochrony, 90 zł za publikację). 3.860 zł – to łączna wysokość opłat urzędowych za rejestrację dwóch znaków. Jeżeli jednak opłatę urzędową podzielimy przez czas ochrony to okazuje się, że ten Klient za bezpieczeństwo swojej marki zapłacił niewiele ponad 32 zł miesięcznie (kalkulacja uwzlędnia wyłącznie opłaty urzędowe).
R.347040
Jungle Boogie
R.347039
Inny Klient, właściciel marki Grupa P4B, zdecydował się na rejestrację wyłącznie znaku słownego w 1 klasie.
Łącznie opłaty urzędowe wyniosły go 890 zł (400 zł opłaty za zgłoszenie, 400 zł opłaty za 10 lat ochrony, 90 zł za publikację). Klient ten za bezpieczeństwo swojej marki zapłacił niecałe 8 zł miesięcznie (kalkulacja uwzlędnia wyłącznie opłaty urzędowe).
Grupa P4B
R.343476
Koszt rejestracji znaku towarowego w Unii Europejskiej
- Opłata za zgłoszenie znaku towarowego w 1 klasie – 850 EUR
- Opłata za drugą klasę – 50 EUR
- Opłata za 3 i każdą kolejną klasę – 150 EUR
,
Przykładowy koszt rejestracji znaku towarowego w Unii Europejskiej
Klientka, która jest właścicielem marki Spirami zdecydowała się na rejestrację zarówno znaku towarowego słownego (nazwa), jak i znaku słowno – graficznego (logotyp). W związku z tym, w jej imieniu prowadziłem dwa postępowania rejestrowe przed EUIPO (oba zakończyły się sukcesem). Jedno dotyczące znaku słownego i drugie znaku słowno-graficznego.
Klientka zdecydowała się na ochronę obu znaków w 2 klasach: 28 i 35. Opłaty urzędowe od jednego znaku wyniosły więc 900 EUR. Kwota 1.800 EUR to łączna wysokość opłat urzędowych za rejestrację dwóch znaków. Jeżeli jednak opłatę urzędową podzielimy przez czas ochrony to okazuje się, że Klientka za bezpieczeństwo swojej marki na terenie całej UE zapłaciła 15 EUR miesięcznie (kalkulacja uwzlędnia wyłącznie opłaty urzędowe).
EUTM – 018717180
Spirami
EUTM – 018717179
Inny Klient, właściciel marki tachobit, zdecydował się na rejestrację wyłącznie znaku słowno – graficznego w 1 klasie.
Łącznie opłaty urzędowe wyniosły 850 EUR. Klient ten za bezpieczeństwo swojej marki zapłacił niewiele ponad 7 EUR miesięcznie (kalkulacja uwzlędnia wyłącznie opłaty urzędowe).
EUTM – 018069932
Chcesz zarejestrować swój znak towarowy?
Nie daj wyprzedzić się konkurencji. Skorzystaj z naszego narzędzia bo bezpłatnej wstępnej weryfikacji znaku towarowego. Natychmiast otrzymasz kalkulację kosztów naszej usługi. Całą resztę załatwimy za Ciebie!